Zadanie pn. Budowa farmy fotowoltaicznej

Zadanie finansowane z budżetu państwa – dotacja celowa na inwestycje związane z kształceniem
Zadanie pn. Budowa farmy fotowoltaicznej
Wartość dofinansowania:
 2 400 000 zł.
Całkowita wartość zadania: 
3 110 000 zł.

 

Głównym celem inwestycji jest podniesienie jakości kształcenia na kierunku Elektrotechnika oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej ponoszonych przez Uczelnię.

Cel główny planuje się osiągnąć poprzez realizację celów szczegółowych:

 

Cel szczegółowy 1: utworzenie stanowisk dydaktyczno-badawczych do praktycznej nauki zawodu.

Działanie: budowa na farmie fotowoltaicznej stanowisk dydaktyczno-badawczych, przeznaczonych do realizacji programu ćwiczeń laboratoryjnych ze studentami kierunku Elektrotechnika, prowadzonego w Katedrze Elektrotechniki i prowadzenia badań, poprzez zapewnienie możliwości pełnej ingerencji w układ fotowoltaiczny (pomiary, sterowanie z sali laboratoryjnej OZE w budynku. Stanowiska zapewnią  możliwości:

-  bieżącej obserwacji i prowadzenia pomiarów działania układu fotowoltaicznego (zarówno pojedynczego panelu fotowoltaicznego, jak i całego układu paneli w farmie fotowoltaicznej),

- sterowania instalacją fotowoltaiczną przez studentów (dzięki konstrukcji umożliwiającej przestawianie paneli względem poziomu i stron świata  oraz miernikowi nasłonecznienia),

Zapewni to warunki do pozyskania przez studentów wiedzy  związanej z przetwarzaniem, energii świetlnej w energię elektryczną.  Po rocznym okresie eksploatacji będzie już można porównać pracę układu w zależności nie tylko od pory dnia  i roku, ale też od pozostałych czynników wpływających na efektywność pracy instalacji, takich jak te temperatura, wiatr, nasłonecznienie, kąt padania światła.

 

Cel szczegółowy 2: stworzenie warunków do wytwarzania własnej energii elektrycznej.

Działanie: budowa i wyposażenie farmy fotowoltaicznej o  powierzchni ok.  0,7596 ha, wytwarzającej energię elektryczną dla potrzeb ANS w Pile. W ramach działania wykonany zostanie montaż certyfikowanych paneli fotowoltaicznych, inwerterów z możliwością zdalnej obsługi, kontroli parametrów, montaż instalacji prądu od paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz rozdzielni elektrycznej uczelni.

 

Cel szczegółowy 3: poprawa estetyki terenu przylegającego do kampusu.

Działanie: zagospodarowanie terenu farmy.  Teren farmy (0,7596 ha) zostanie ogrodzony,  oświetlony  i monitorowany. 

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"